Partner strategiczny

 

Targi na wodzie

Największa w Polsce wystawa jachtów na wodzie w Gdyni już za nami

W przystani jachtowej Marina Gdynia, w dniach od 18 do 21 lipca 2019 roku, odbyły się letnie Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA. To 14. edycja największej w Polsce wystawy najpiękniejszych jachtów, houseboatów i luksusowych łodzi motorowych na wodzie. Targi organizują spółki: YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia - Żeglarska Stolica Polski.

Tegoroczne Targi odwiedziło ponad 11000 osób, a wzięło w nich udział blisko 130 wystawców, w tym po raz pierwszy m.in. firmy Spradling EUROPE, Waterbus S.C. czy Columbus Energy. W gdyńskiej Marinie można było podziwiać około 120 jednostek, a w namiotach ustawionych na nabrzeżu m.in.: akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową czy oferty turystyczne.

Uroczyste otwarcie Targów, w czwartek 18 lipca, zgromadziło wielu gości honorowych, przedstawicieli patronów i przyjaciół Targów WIATR i WODA.

W roli współgospodarzy wystąpili: Marek Łucyk – Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i Rafał Klajnert – Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Jacek Oryl – Dyrektor Targów WIATR i WODA i Waldemar Heflich – Redaktor Naczelny miesięcznika „Żagle”. Wystawców i pierwszych zwiedzających przywitali panowie: Sławomir Rybicki – Senator RP z Gdyni i powiatu puckiego, Sebastian Nietupski – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, Tomasz Chamera – Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Josep M. Pla – Prezes European Sailing Federation EUROSAF, Tomasz Wencel – Wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Stanisław Sikora – Prezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Andrzej Bełżyński – Prezes Gdyńskiego WOPR. Spotkanie było okazją do wręczenia pamiątkowych medali jubileuszowych wydanych z okazji 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego i 60-lecia istnienia miesięcznika „Żagle”.

Ekstremalne wyprawy żeglarskie i pokazy ratownictwa na wodzie

W tym roku gośćmi Targów WIATR i WODA w Gdyni byli znakomici żeglarze – Joanna Pajkowska, która zakończyła niedawno samotny rejs non stop dookoła świata i Rafał Moszczyński, który jesienią wyrusza na podobną wyprawę trasą Gdynia – Gdynia. Z wyjątkowymi gośćmi Targów, w wypełnionym po brzegi Klubie Wystawcy, rozmawiał Waldemar Heflich – redaktor naczelny Magazynu „Żagle”. W basenie Przystani Jachtowej Marina Gdynia odbywały się natomiast pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu Pomorskiego WOPR, w tym pokaz z udziałem psów uzupełniony prezentacją Psy ratownicze - historia i teraźniejszość, Joanny Szulc.

Sobotnim, wieczornym wydarzeniem towarzyszącym Targom był 34. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w pięknie odnowionej gdyńskiej Muszli Koncertowej.

Prestiżowe nagrody i nominacje

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Gdyni GDYNIA YACHT DESIGN jest nieodłącznym elementem Targów WIATR i WODA na wodzie. To już 10. edycja Konkursu, powołanego pod honorowym mecenatem Prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka by promować znakomite wzornictwo w branży sportów wodnych. W Konkursie laureaci wyłaniani są w dwóch kategoriach: Najładniejszy Jacht Żaglowy i Najładniejszy Jacht Motorowy, prezentowany podczas Targów WIATR i WODA na wodzie.

W tym roku Jury Konkursu GDYNIA YACHT DESIGN, obradowało w składzie: Tadeusz Jelec – projektant i design manager Jaguara; Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów z pasji, z zawodu architekt; Bartosz Piotrowski - projektant specjalizujący się w konstrukcjach szynowych, główny designer PESA; Alicja Kotlarek - projektant wnętrz, grafik 3D w H2 Yacht Design; Stanisław Iwiński (Sekretarz Jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych oraz szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle” oraz Jacek Oryl – (Przewodniczący) Dyrektor Targów WIATR i WODA. Nagrody – podczas sobotniej uroczystości na Targach wręczyła Pani Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Sportu. W tegorocznej edycji Konkursu nagrodzone zostały następujące konstrukcje:

 • w kategorii: - Jachty Żaglowe: Hanse 458. Jacht prezentowany przez firmę Super Yachts. Za oryginalną współczesną stylistykę podporządkowaną funkcjonalności nautycznej.
 • w kategorii – Jachty Motorowe - Axopar 28 Cabin Brabus Line. Jacht wystawiony przez firmę S-Yachts. Za indywidualny styl i jakość wykończenia, za szczerą harmonię stylistyki i funkcjonalności.

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi Galeon 650 Fly wystawionemu przez stocznię Galeon. Za wyjątkową jakość wykończenia i wykonania, podporządkowanych konsekwentnemu dążeniu do uzyskania jednolitego stylu. Prestiż pozbawiony wulgarności.

Na Targach WIATR i WODA na wodzie redakcja miesięcznika „Żagle” ogłosiła nominacje
w konkursie „Jacht Roku w Polsce - Polish Yacht of the Year 2020” oraz „KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2020”.

Komisja w składzie: Przewodniczący - Waldemar Heflich, oraz Adrian Skubis, Mariusz Główka, Stanisław Iwiński i sekretarz Dominik Życki stwierdziła, że nominacje w konkursie „Jacht Roku 2020 w Polsce – Polish Yacht of the Year 2020” uzyskały następujące konstrukcje:

W kategorii Jachty Żaglowe do 7,5 m długości:

 1. Fusion Sailboat - zgłoszony przez firmę JoinUs
 2. Diamant 650GT - zgłoszony przez stocznię Kłobuk Jacht
 3. Beneteau First 18 - zgłoszony przez firmę Power Boats Poland

W kategorii Jachty Żaglowe powyżej 7,5 m długości:

 1. Jeanneau Sun Odyssey 410 - zgłoszony przez firmę Dobre Jachty
 2. Bavaria C50 – zgłoszona przez firmę Yachts & Yachting
 3. Viko S35 – zgłoszona przez stocznię Viko Yachts

W kategorii Jachty Żaglowe Specjalne:

 1. Lagoon 46 – zgłoszony przez firmę Dobre Jachty
 2. Fountaine Pajot 45 – zgłoszony przez firmę Yachts & Yachting
 3. Bali 4.1 – zgłoszony przez firmę JachtChorwacja.pl

W kategorii Jachty Motorowe do 9 m długości:

 1. Parker 790 Explorer – zgłoszony przez firmę Parker Poland
 2. Northmaster 635 Cruiser – zgłoszony przez firmę Marinero
 3. VTS 5,7 Flyingshark – zgłoszony przez firmę VT - Sport

W kategorii Jachty Motorowe powyżej 9 m długości:

 1. Galeon 680 Fly – zgłoszona przez stocznię Galeon
 2. Monte Carlo Yachts 66– zgłoszony przez firmę RR Yachts
 3. Prestige 590 – zgłoszony przez firmę Dobre Jachty

W kategorii Jachty Motorowe Specjalne:

 1. Balt 918 – zgłoszony przez stocznię Balt Yacht
 2. Fountaine Pajot 40MY – zgłoszony przez firmę Yachts & Yachting
 3. Bali 4.3MY – zgłoszony przez firmę JachtChorwacja.pl

Komisja w składzie: przewodniczący - Waldemar Heflich, Stanisław Iwiński, sekretarz - Dominik Życki stwierdziła, że nominacje w konkursie „KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2020” uzyskały następujące produkty:

W kategorii Osprzęt i wyposażenie jachtu lub łodzi:

 1. Preparat do neutralizacji zapachów Odor Stop - zgłoszony przez firmę Agachem
 2. Ogrzewanie jachtowe Wallas Spartan - zgłoszony przez firmę Marco Marine
 3. Cyfrowy system zarządzania jachtem EmpirBus - zgłoszony przez firmę Garmin Polska

W kategorii Silniki i napędy:

 1. Joystick V-DOCKER - zgłoszony przez firmę Vetus Polska
 2. Silnik zaburtowy Evinrude E-TEC G2 – zgłoszony przez firmę Taurus Sea Power
 3. Zaburtowy silnik diesla COX – zgłoszona przez firmę Marine Works

W kategorii Elektronika jachtowa:

 1. Router Yacht Devices NMEA 2000 Wi-Fi - zgłoszony przez firmę Skaut
 2. Rejestrator żagla Spinlock Sail Sense – zgłoszony przez firmę Majer na Fali
 3. Kamera Glomex CamBoat GLVS100 – zgłoszony przez firmę Eljacht

W kategorii Wyposażenie osobiste:

 1. Multitool Leatherman Free P4 – zgłoszony przez firmę Militaria.pl
 2. Kamizelka Crewsaver Ergofit 290N z systemem OLAS – zgłoszony przez firmę Makanu
 3. Kurtka Helly Hansen Skagen Offshore Jacket – zgłoszony przez firmę Helly Hansen Polska

Dziękujemy partnerowi strategicznemu Targów WIATR i WODA: Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski. Dziękujemy wystawcom, patronom honorowym i medialnym oraz wszystkim gościom za okazane zaufanie i wyjątkową atmosferę 14. Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie.

Do zobaczenia w Warszawie i w Gdyni w 2020 roku!