Partner strategiczny

 

Edycja 2018

Podczas 13. edycji Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie można było zobaczyć w jednym miejscu najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

Głównym celem Targów WIATR i WODA na wodzie jest promocja idei żeglarstwa morskiego i sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny walorów jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku - na wodzie.

Tegoroczne Targi na wodzie odwiedziło ponad 12000 osób, ponad 130 wystawców zaprezentowało swoja bogatą ofertę, w tym wystawiające się po raz pierwszy firmy: Yacht Covers, PHU Perfekt, Cirrus Aircraft, D-Boat, Trolling Boats oraz Decathlon. W gdyńskiej Marinie gościliśmy ponad 120 jednostek, a w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu można było obejrzeć bogatą ofertę akcesoriów żeglarskich i motorowodnych, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Nie zabrakło również organizatorów czarterów oraz przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich.

13.edycja Targów WIATR i WODA na wodzie była wyjątkową okazją do promocji polskiej branży jachtów i łodzi na zagranicznych rynkach. Potencjał polskiego przemysłu jachtowego oraz najwyższej jakości finalne produkty polskich firm zostały zaprezentowane podczas Targów na wodzie uczestnikom Misji Study Tour , organizowanej we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu PAIH. Kontrahenci i dziennikarze z branży przemysłu jachtowego z Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczestniczyli w testach jednostek pływających polskich producentów, spotkaniach biznesowych z przedstawicielami branży, konstruktorami i mistrzami sportów wodnych z Polski, a także konferencji prasowej „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”.
 

Spotkania ze znakomitymi żeglarzami i pokazy

Wizyta na Targach była doskonałą okazją do spotkania ze znakomitymi żeglarzami. O żeglarstwie i swoich przygodach opowiadał Kapitan Krzysztof Baranowski, autor koncepcji i animator budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, twórca Szkoły pod Żaglami oraz autor wielu niezwykłych opowieści o przygodach na morzu. Redakcja „Żagli” zaprosiła gości Targów na spotkanie z Mariuszem Koperem i Hanną Leniec, którzy w załogowym rejsie jachtem „Katharsis II” opłynęli Antarktydę szlakiem wód przybrzeżnych. Z gośćmi Targów spotkał się także Szymon Kuczyński, żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa, który niedawno wrócił z samotnego rejsu dookoła świata. Na stoisku stoczni Northman Szymon Kuczyński zaprezentował swój jacht „Atlantic Puffin”(Maxus 22), którym dwukrotnie opłynął świat.

W basenie Mariny odbywały pokazy technik ratowniczych przygotowane przez Pomorskie WOPR.

 

Nominacje i nagrody na Targach WIATR i WODA na wodzie

Podczas Targów WIATR i WODA na wodzie już po raz dziewiąty przyznana została nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design. Konkurs powołano, by promować doskonałe wzornictwo w branży sportów wodnych. Idea Konkursu doskonale wpisuje się w strategię Gdyni, która jest miastem innowacji, ciekawego wzornictwa i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Jury dokonało wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego, prezentowanego na Targach. W skład Jury weszli: Hanna Bakuła – malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek; Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów z pasji, z zawodu architekt; Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, Stanisław Iwiński (Sekretarz Jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle” oraz Jacek Oryl – Dyrektor Targów WIATR i WODA.

Nagrody uzyskały następujące konstrukcje:

w kategorii Jachty Żaglowe:  NFUN 30 prezentowany przez firmę VRS Tomasz Dawidowski

w kategorii Jachty Motorowe: Galeon 485 HTS wystawiony przez stocznię Galeon.                

Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi Northman 1200 wystawionemu przez stocznię Northman.

Na Targach WIATR i WODA na wodzie zostały ponadto ogłoszone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce - Polish Yacht of the Year 2019” organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.

 

Partnerem Strategicznym Targów WIATR i WODA na wodzie jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom z kraju i zagranicy za udział w Targach na wodzie i już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję!