Miasto współgospodarz

 

 

 

Edycja 2017

Żeglarskie KATOWICE

W dniach 10-12 listopada 2017 roku w Katowicach odbyła się druga edycja Śląskich Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny miłośnicy sportów wodnych mogli podziwiać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w samym sercu Katowic.

Podczas tegorocznych Targów swoją ofertę zaprezentowało blisko 200 wystawców, a na Targach można było zobaczyć ok 100 jachtów i łodzi.   

W tym roku w Katowicach każdy amator sportów wodnych mógł znaleźć coś dla siebie. Odwiedzający mogli porównać prezentowane jednostki, wybrać skrojoną na własne potrzeby, zamówić żagle, kupić sztormiak, silnik zaburtowy, liny czy najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne. Na Targach nie brakowało nowości i premier zarówno światowych, jak i tych krajowych. Amatorzy żeglowania turystycznego po śródlądziu mogli zobaczyć na Targach m.in. dwa najnowsze jachty żaglowe - Antilę 24.4, nominowaną w konkursie Jacht Roku 2018 w Polsce Magazynu Żagle, oraz Maxusa evo 24. Najmniejszym jachtem tegorocznych Targów w Katowicach był żaglowy jacht Mini 230 prawdopodobnie najmniejszy jacht regatowy na świecie – przeznaczony dla dzieci i dorosłych, pełno- i niepełnosprawnych żeglarzy do pływania w pojedynkę. Miłośnicy prędkości pod żaglami chętnie zatrzymywali się przy stoisku z  najnowszym dwuosobowym, katamaranem Topcat K4X.  Ciekawych propozycji  nie brakowało na stoiskach importerów  turystycznych jachtów morskich ze stoczni francuskich, niemieckich, słoweńskich i włoskich producentów.

Najnowsze konstrukcje napędzane mechanicznie zaprezentował na Targach Parker Poland, firma zdobywająca dynamicznie rynki na całym świecie. Na stoisku Stoczni Delphia Yachts goście mogli obejrzeć Jacht Roku 2017 w Polsce, czyli Nautikę 1150 Voyage do pływania wolnobieżnego, jak i ślizgowego. Balt Yacht, jeden z największych polskich producentów, na swoim stoisku zaprezentował cieszące się coraz większą popularnością duże łodzie typu houseboat Sun Camper oraz Titan 818. Firma Eskapader pierwszy raz na targach w Polsce  pokazała niewielką motorówkę odkrytopokładową Escapade 600 Open.

Tegoroczne Śląskie Targi WIATR i WODA były także okazją do zapoznania się z szeroką ofertą firm z branży kajakowej. W sektorze wioślarskim swoje oferty prezentowały m.in.: Kajakowo.net, Olimp, Kano, Aquamarina (oprócz kajaków oferująca także deski SUP, pontony napędzane żaglem, pompowane platformy i mnóstwo innych akcesoriów), czy też ukraińska firma Ordana Sport. Goście Targów mogli na miejscu znaleźć kompleksową ofertę firm ubezpieczających jachty i zajmujących się szerokopojętym serwisem łodzi. Nie brakowało bogatej oferty firm czarterowych zbierających zamówienia na przyszłoroczne rejsy zarówno w bliższe, jak i te najbardziej odległe zakątki świata. W ofercie wystawców znalazły się również szkolenia żeglarskie i motorowodne, kursy manewrowania czy rejsy szkoleniowe.

Zwiedzający mogli na Targach znaleźć pontony, RIBy, skutery wodne, akcesoria żeglarskie, silniki, liny, żagle, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową. Nie zabrakło producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej. Swoje oferty promowały także regiony turystyczne związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. wodne szlaki turystyczne, mariny, jacht kluby oraz miejsca posiadające akweny atrakcyjne do uprawiania sportów wodnych.

Targowe spotkania

Tegorocznym Targom oprócz ekspozycji wystawców towarzyszył ciekawy program spotkań  ze znanymi żeglarzami. Gośćmi tegorocznej imprezy był nestor polskiego żeglarstwa oceanicznego kapitan Krzysztof Baranowski. O swoim nowym projekcie – dwuletnim rejsie dookoła świata oraz starcie w żeglarskich klasykach w ramach programu Polska 100 opowiedział na Targach najwybitniejszy polski żeglarz regatowy i wiceprezes ds. sportu Polskiego Związku Żeglarskiego Mateusz Kusznierewicz. O Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland opowiedział Krystian Szypka, organizator bałtyckich regat samotników. Goście Targów mieli także okazję do spotkania z Czołowymi  sportowcami Polskiej Kadry Narodowej, która w 2020 reprezentować będzie nasz kraj na olimpiadzie w Tokio. Ostatni dzień Targów zdominowały rozmowy ze znakomitymi gośćmi o ich startach w najsłynniejszych i najtrudniejszych regatach morskich i oceanicznych. Jacek Siwek opowiedział o udziale w Rolex Middle Sea Race i Fastnet Race. Ogromne zainteresowanie wzbudziło spotkanie z kapitan Joanną Pajkowską, która w rozmowie z redaktorem naczelnym "Żagli" nie tylko opowiedziała o tegorocznym starcie w regatach TwoSTAR ale także o żeglarskich planach na przyszłość. Nie brakowało także śląskich akcentów. O najważniejszych żeglarskich imprezach w regionie opowiedział ich organizator, Maciej Cylupa z MT Partners, organizator cyklu regat Polish Match Tour.

Gwóźdź Targów

W targową sobotę poznaliśmy laureatów Gwoździ Targów prestiżowej nagrody przyznawanej od ponad ćwierć wieku produktom wyróżniającym się na Targach WIATR i WODA innowacyjnością, designem, jakością wykonania, funkcjonalnością i innymi interesującymi cechami. Nagroda Gwóźdź Targów WIATR i WODA przyznawana była na wystawie organizowanej w Warszawie, ale od 2016 roku otrzymują ją także najlepsze produkty wystawione w Katowicach. Komisja konkursowa, obradująca w składzie: Waldemar Heflich (Przewodniczący), Dominik Życki (Sekretarz) oraz Mariusz Główka i Adrian Skubis przyznała Gwoździe w trzech kategoriach:

JACHT ŻAGLOWY – Antila 24.4

zgłoszony przez stocznię Antila Yachts

JACHT MOTOROWY – Cobrey 33 HT

zgłoszony przez firmę Multiyachts

OSPRZĘT I WYPOSAŻENIE – Mobile Toilet, płyn do toalet chemicznych

zgłoszony przez firmę Agachem

Marine Industry Forum

Targom WIATR i WODA w Katowicach w tym roku po raz pierwszy towarzyszyło dwudniowe forum technologiczne Marine Industry Forum, pierwsza tego typu w Polsce impreza B2B (business to business), skierowana do przedstawicieli przemysłu jachtowego podczas, której przedsiębiorcy z branży mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami i materiałami stosowanymi w produkcji jachtów i łodzi na świecie, badaniami uczelni i instytutów badawczych z Polski i zagranicy a nawet studenckimi wynalazkami prezentowanymi w strefie start-up. Partnerem Marine Industry Forum była Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT.

Współgospodarzem 2. Śląskich Targów WIATR i WODA było Miasto Katowice, Partnerem Magazyn Żagle a Sponsorem firma Henri Lloyd, znany na całym świecie producent odzieży dla żeglarzy i sportowców. Targi zorganizowała spółka Yacht EXPO a organizatorem wykonawczym była firma Murator EXPO.

Serdecznie dziękujemy wszystkich gościom II Śląskich Targów WIATR i WODA w Katowicach i już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 12-14 października 2018 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.  

 

Newsletter