Edycja 2019

31. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbyła się w dniach 28 lutego – 3 marca 2019 roku w EXPO XXI w Warszawie. Dziękujemy partnerowi strategicznemu Targów WIATR i WODA: Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski. Dziękujemy wystawcom, patronom honorowym i medialnym za okazane zaufanie i wyjątkową atmosferę 31. Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA.

Premierowe i sprawdzone produkty i usługi, w tym 104 jednostki pływające, zaprezentowało 411 firm z 12 krajów: Chorwacji, Czech, Grecji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Przez 4 dni Targi WIATR i WODA w Warszawie odwiedziło 28 056 miłośników sportów wodnych z Polski i z zagranicy. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE - świętującego w tym roku jubileusz 60-lecia. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

Oferta Targów WIATR i WODA objęła sprzęt i akcesoria ze wszystkich dyscyplin aktywnego wypoczynku, turystyki i sportów związanych z wodą. Ekspozycję wystawienniczą wzbogacało blisko 100 targowych wydarzeń na scenie, w salach i w przestrzeni targowej. Waldemar Heflich, redaktor naczelny Magazynu „Żagle” od czwartku do niedzieli gościł na scenie zawodników regatowych, doświadczonych żeglarzy, podróżników, przedstawicieli przemysłu jachtowego w Polsce, organizatorów i gospodarzy ważnych wydarzeń wodniackich i nie tylko. Poznaliśmy m.in. najważniejsze wydarzenia w sezonie żeglarskim w 2019 w Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski, żeglarskie i lotnicze atrakcje Giżycka, największe wyzwania polskiego żeglarstwa w 2019 roku z perspektywy Polskiego Związku Żeglarskiego, zapowiedzi The Tall Ships Races 2021 w Szczecinie czy szczegóły wyprawy Rafała Moszczyńskiego dookoła świata Solo non stop Gdynia-Gdynia 2019, śladem kapitana Jaskuły.

Po raz pierwszy wraz z Targami WIATR i WODA w Warszawie, odbył się Salon Podwodna Przygoda – wielkie święto wszystkich nurków – najważniejsze wydarzenie dla branży i coroczne spotkanie całego środowiska nurkowego. W części targowej prezentowanych było ponad 100 nurkowych marek. Na piętrze, w wypełnionej po brzegi sali, odbywał się Nurgres, z pasjonującymi wykładami pełnymi pięknych zdjęć, filmów i opowieści o niezapomnianych przeżyciach. A osoby, które dopiero myślą o karierze nurkowej witała życzliwa załoga Nurkowego Projektu Start.

Tradycyjnie, Magazyn Kajakowy „Wiosło” zaprosił na targowy Dzień Kajakarza. Miłośnicy wiosłowania, w wypełnionej po brzegi sali, uczestniczyli w 11 prelekcjach i spotkaniach w różnych odsłonach - od sielankowego pływania leniwą rzeką, przez igraszki na morskich falach, a skończywszy na sporej dawce adrenaliny na „białej wodzie”. 31. edycja Targów WIATR i WODA zbiegła się też z 50. wydaniem Magazynu Kajakowego „Wiosło”.

W programie Targów WIATR i WODA ważne miejsce zajęły rozstrzygnięcia konkursów, chwile wręczenia prestiżowych nagród i wyróżnień i szacowny jubileusz 60-lecia „Żagli”. Podczas targowego Wieczoru Wystawców, redaktor naczelny magazynu, Waldemar Heflich wspominał najważniejsze wydarzenia, osoby i etapy w historii pisma, wręczył okolicznościowe medale wieloletnim pracownikom, współpracownikom i przyjaciołom redakcji. Były też pamiątkowe zdjęcia i jubileuszowy tort.

Na Targach odbyły się wręczenia nagród zwycięzcom konkursów Magazynu „Żagle”: Jacht Roku w Polsce 2019 i KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019. Poznaliśmy zdobywców Nagród Magazynu „Żagle” im. Jerzego Fijki Gwóźdź Targów WIATR i WODA oraz Nagród miesięcznika im. Leonida Teligi za rok 2018. Nagrody wystawcom Targów WIATR i WODA przyznali również Polski Związek Żeglarski  (Złoty Dzwon) oraz Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY.

Na Targach poznaliśmy także zwycięzców w organizowanym wspólnie przez PZŻ i PTTK konkursie „Przyjazny Brzeg”, laureatów Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, Konkursu „Rejs Roku”, Nagród za Najlepsze Regaty Roku Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2018, Konkursu „Żeglarz Roku 2018” Magazynu WIATR i laureatów konkursu na najładniejsze stoiska Targów.

Targi WIATR i WODA są największą imprezą wystawienniczą branży i sympatyków żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa, windsurfingu oraz nurkowania w Polsce i jednym z większych wydarzeń na rynku europejskim, są członkiem prestiżowej federacji International Federation of Boat Show Organisers, zrzeszającej elitę tego typu imprez na świecie.